Karşıyaka Satranç Merkezi, Karşıyaka Satranç Kulübünün (2002) devamı olarak 2007 yılında Ozan Çapan tarafından kurulmuştur. Karşıyaka Satranç Merkezi bugüne kadar çeşitli yaş gruplarında yetiştirdiği satranççılarla, Türk Satrancının fabrikası haline gelmiştir. Karşıyaka Satranç Merkezi bünyesinde yetişen birçok oyuncu Türkiye Yaş Grupları Şampiyonası, Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye Birinciliği, Okullar arası Dünya Şampiyonluğu gibi çeşitli ulusal ve uluslararası şampiyonalarda birçok birincilikler ve dereceler elde etmiştir.

Ozan ÇAPAN tarafından 6 yaşından itibaren sistemli bir biçimde verilen derslerin amacı ilk olarak satran­cı sevdirmek ve ilgi uyandırmaktır. Öğrenmeyi öğrenmek adına önemli adımlar atan öğrencilere eğlene­rek bilgi verilmesi ve disiplinli bir çalışma temposuyla satranç becerilerinin gelişmesi sağlanır. Bu noktada merkezimizin en önemli özelliklerinden biri yeni başlayan ve satrancını geliştirmek isteyenlerden milli takım oyuncularına kadar her seviyeden oyuncunun kendi seviyesini geliştirdikleri Türkiye’nin bu kapsamdaki en sistemli satranç okulu olmasıdır. Her sene burada yetişen öğrenciler satranç oyununa merhaba diyerek Türk satranç altyapısına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Karşıyaka Satranç Merkezi’nde programlar hafta içi akşam ve hafta sonu olmak üzere her öğrencin bil­gi düzeyine ve yaşına uygun olarak belirlenmiş ve sınıflar satranç seviyelere göre oluşturulmuştur. Her öğ­rencinin dikkatli bir biçimde takip edilmesi ve ihtiyacı olan ilgiyi görebilmesi için sınıflar satranç seviyeleri­ne ve yaş gruplarına göre en fazla 16 kişi olarak belirlenmektedir. Öğrenciler kendileri için en uygun ders saati ve gününü seçme olanağına sahiptirler.